Ponuka letnej sezóny v Terchovej je oproti zime pestrejšia

08.07.2011 Žilina

Terchová 29. mája (TASR) – Letná turistická sezóna v Terchovej ponúka v porovnaní so zimnou viac možností na vyžitie a pre ubytovateľov je lepšia - pre nízku energetickú náročnosť a vďaka bohatému kultúrnemu letu. Pre TASR to uviedol predseda Združenia turizmu Terchová (ZTT) Jozef Mičo.

Doplnil, že Terchovú navštívi podľa priemerných odhadov za rok 800.000 až milión ľudí, vrátane všetkých podujatí. „V zime idú ľudia na dovolenku kvôli lyžovačke, skialpinizmu alebo adrenalínovým športom. Pokiaľ ide o leto, možností je veľa – od cykloturistiky, cez agroturistiku, pešiu turistiku a v Terchovej je aj veľa festivalov,“ povedal Mičo.

Väčšiu atraktivitu letnej sezóny z hľadiska návštevnosti potvrdil tiež riaditeľ lyžiarskeho strediska Vrátna Peter Šimčák. „Zhruba tú istú návštevnosť, čo máme v lete na jednej lanovke, máme v zime na všetkých zariadeniach. Čiže pre nás je ekonomicky jednoznačne zaujímavejšie leto. Máme nižšie prevádzkové náklady a počet hostí je v lete v Terchovej a okolí podstatne vyšší ako v zime,“ povedal Šimčák.

Šéf ZTT zdôraznil, že Terchovej veľmi záleží na cestovnom ruchu. „Je tu symbióza s obecným úradom a absolútna zhoda v základných veciach. Turizmus je o spolupráci, čiže ponúkame aj všetky atrakcie okolitých obcí. Chceme tak rozšíriť možnosti turistu, ktorý príde do Terchovej. ZTT má okolo 70 členov. Ubytovacia kapacita sa nedá presne určiť, ale určite je do 4000 lôžok,“ skonštatoval Mičo.

Na margo turistiky upozornil, že ľudia v horách často podceňujú dôležitosť správnej obuvi a preceňujú vlastné schopnosti. „V horúcich letných mesiacoch treba dodržiavať pitný režim. Kto má problémy so srdcom, v extrémnych teplotách by sa mal vyhýbať náročným túram. Smrteľné úrazy hrozia počas búrok, preto je dobré okamžite opustiť hrebeň. Pokiaľ je hlásená búrková činnosť, ľudia by si nemali vyberať hrebeňové, ale ľahšie túry. Ak idú na túru, je veľmi dobré mať obuv nad členok, aby mali spevnenú nohu. A samozrejme, pokiaľ sa skamarátia s alkoholom, v teň deň by sa už nemali kamarátiť s horami,“ dodal šéf ZTT.

Za vážny neduh považuje odhadzovanie odpadkov v prírode. „Keď vynesiem plnú dvojlitrovú PET fľašu minerálky na Rozsutec, Chleb, Kriváň či kdekoľvek inde, prázdnu by som mal spučiť a dať si ju do ruksaka. A dole ju hodiť do kontajnera. Máme veľa PET fliaš, preto apelujem na ľudí, aby nenechávali odpadky v prírode,“ uzatvoril Mičo.
 

Vyberte región